Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku navštívil Paranal


ann22007 — Oznámenie

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku navštívil Paranal

04. máj 2022

Josep Borrell Fontelles, vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, dnes navštívil observatórium ESO Paranal. Borrell je podpredsedom Európskej komisie, ktorá koordinuje zahraničnú činnosť Európskej únie, a ktorá zahŕňa aj posilňovanie vzťahov medzi EÚ a zvyškom sveta.

Počas svojej návštevy sa Josep Borrell stretol s Luisom Chavarríom, zástupcom ESO v Čile, Bárbarou Nuñez, regionálnou referentkou ESO pre vzťahy, a Maxime Boccasom, vedúcim údržby, podpory a plánovania na observatóriu Paranal. Borrella sprevádzali veľvyslanec EÚ v Čile León de la Torre a delegácia EÚ.

Cieľom návštevy vysokého predstaviteľa v Čile bola podpora hospodárskej a vedeckej spolupráce medzi Čile a členskými štátmi Európskej únie. Samotné ESO je dobrým príkladom tejto spolupráce: napríklad observatórium a Čile podpísali dohodu o vedeckej a technologickej spolupráci s cieľom postaviť a prevádzkovať Extrémne veľký ďalekohľad ESO, najväčší optický ďalekohľad, ktorý bol kedy postavený.

Observatórium ESO Paranal sa nachádza v odľahlej púšti Atacama v Čile. Nachádza sa 1200 km severne od hlavného mesta Čile Santiago v nadmorskej výške 2635 metrov nad morom a ponúka jednu z najtmavších oblôh na svete. Observatórium je domovom niekoľkých ďalekohľadov, vrátane Very Large Telescope (VLT), Optical and Infrared Astronomical Sky Survey (VISTA) a VLT Sky Survey.

——————-

Contacts

Bárbara Ferreira
ESO Media Manager
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6670
Email: press@eso.org

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/announcements/ann22007/

 

ESO*lar