Obrázok týždňa: Priblíženie na prekvapivý prstenec


potw2429 – Obrázok týždňa

Priblíženie na prekvapivý prstenec

15. júl 2024

Tento obrázok zobrazuje vzdialenú galaxiu PJ0116-24, tiež známu ako Hyper Luminous Infrared Galaxy (HyLIRG). Galaxie HyLIRG sú neuveriteľne jasné, pretože sú osvietlené extrémne rýchlou formáciou hviezd v ich vnútri. Ale čo to spôsobuje?

Predchádzajúce štúdie naznačili, že takéto extrémne galaxie musia byť výsledkom splynutia galaxií. Predpokladá sa, že tieto zrážky galaxií vytvárajú husté oblasti plynu, v ktorých sa spúšťa rýchla tvorba hviezd. Ale izolované galaxie by sa tiež mohli stať HyLIRGmi iba prostredníctvom vnútorných procesov, pokiaľ je plyn, ktorý tvorí hviezdy rýchlo smerovaný k stredu galaxie.

V novom článku vedenom Daizhong Liu z Max-Planck Institute for Extraterrestrial Physics boli skombinované pozorovania ESO Very Large Telescope (VLT) a Atacama Large Millimetre/submillimetre Array (ALMA) na štúdium pohybu plynu v PJ0116-24. ALMA sleduje studený plyn, ktorý na obrázku je viditeľný modrou farbou, zatiaľ čo VLT s novým prístrojom Enhanced Resolution Imager a spektrografom ERIS sleduje teplý plyn, ktorý je na obrázku vyznačený červenou farbou. Vďaka týmto detailným pozorovaniam skupina vedcov zistila, že plyn v tejto extrémnej galaxii rotoval organizovaným spôsobom a nie chaoticky, ako by sa očakávalo po kolízií galaxií – prekvapivý výsledok! Toto presvedčivo ukazuje, že zrážky nie sú vždy potrebné na to, aby sa z galaxie stala HyLIRG.

PJ0116-24 je tak ďaleko, že jej svetlu trvalo okolo 10 miliárd rokov, kým sa k nám dostalo. Našťastie galaxia v popredí (ktorá nie je na obrázku vidieť) sa zachovala ako gravitačná šošovka – ohla a zosilnila svetlo pochádzajúce z PJ0116-24 do Einsteinovho prstenca, ako môžeme vidieť na obrázku. Toto presné kozmické zarovnanie umožňuje astronómom priblížiť veľmi vzdialené objekty a vidieť ich s takými detailmi, ktoré by inak bolo veľmi ťažké dosiahnuť.

 

Kredit: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/ESO/D. Liu et al.


——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2429a/

 

ESO*lar