Obrázok týždňa: Tímová práca je pre astronómov vysnívaná práca


potw2406 – Obrázok týždňa

Tímová práca je pre astronómov vysnívaná práca

05. február 2024

Prečo pri pozorovaní oblohy používať len jeden ďalekohľad? Na náhornej plošine Cerro Paranal, ktorú vidíte na obrázku osvetlenú mesačným svitom, sa nachádza interferometer veľmi veľkého ďalekohľadu ESO (VLTI), nezdolný tím štyroch 8,2-metrových hlavných ďalekohľadov Unit Telescopes (UT) a štyroch ďalších 1,8-metrových pomocných ďalekohľadov Auxiliary Telescopes (AT).

Interferometer presne kombinuje svetlo z rôznych ďalekohľadov, ktoré pozorujú rovnaký objekt na oblohe, a umožňuje astronómom vidieť vesmír v neuveriteľných detailoch. VLTI využíva buď kombináciu AT alebo UT. AT – jeden z pomocných ďalekohľadov vidieť aj vpredu uprostred – sú umiestnené na koľajniciach, takže ich možno presunúť do 30 preddefinovaných pozícií na plošine do rôznych konfigurácií; každé usporiadanie umožňuje astronómom pozorovať rôzne úrovne detailov.

Zatiaľ, čo pomocné ďalekohľady sú špeciálne navrhnuté pre VLTI, hlavné ďalekohľady je možné použiť samostatne. Jeden z hlavých ďalekohľadov je vybavený lasermi, ktoré astronómom umožňujú získať veľmi ostré snímky prostredníctvom procesu nazývaného adaptívna optika. Lasery – silné lúče svetla – excitujú atómy sodíka v atmosfére 90 kilometrov nad zemou a vytvárajú umelé hviezdy, ktoré môže ďalekohľad použiť na meranie toho, ako atmosféra skresľuje svetlo z objektov vo vesmíre. Čoskoro budú mať aj ostatné tri hlavné ďalekohľady vlastné laserové navádzacie hviezdy, čo umožní samotnému VLTI využiť túto jedinečnú schopnosť.

 

Kredit: ESO/A. Ghizzi Panizza (www.albertoghizzipanizza.com)

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2406a/

 

ESO*lar